Wzornictwo w MŚP (FEPW 1.4) skupia się na zwiększeniu konkurencyjności przedsiębiorców z Polski Wschodniej poprzez wsparcie procesów wzorniczych.

Nabory:

01.05.2024 – 31.07.2024 r.

 

Beneficjenci:

MSP z regionu Polski Wschodniej (5 województw + 9 powiatów woj. mazowieckiego)

Program Wzornictwo w MŚP jest przeznaczony zarówno dla przedsiębiorstw młodych, stawiających pierwsze kroki w biznesie, jak i dla firm o ugruntowanej pozycji, chcących wzmocnić swoją pozycję na rynkach eksportowych. Wsparcie pomoże zwiększyć atrakcyjność oferowanych produktów lub usług, co w konsekwencji przyczyni się do zaspokojenia potrzeb i oczekiwań klientów.

Komponenty wsparcia:

  1. Komponent doradczy – w ramach tego komponentu będzie przeprowadzony audyt wzorniczy, stworzona strategia wzornicza. Umożliwi to zatem całościową analizę działalności przedsiębiorstwa w zakresie potencjału wzorniczych, plus zawiera rekomendację w związku z dalszym zastosowaniem wzornictwa w firmie. Strategia wzornicza jest tworzona przed złożeniem wniosku o dofinansowanie oraz stanowi załącznik do wniosku o dofinansowanie.
  2. Komponent wdrożeniowy – w ramach tego komponentu zostaje wdrożona strategia. Skutkiem wdrożenia strategii wzorniczej będzie poprawa organizacji pracy, usprawnienie logistyki, poprawa kontaktów z klientami, kreacja pozytywnego wizerunku firmy, itp.

Podsumowując, realizacja projektu będzie zgodna z ideą ekoprojektowania.

Wydatki kwalifikowane:

W ramach programu można korzystać z kilku rodzaju pomocy:

Pierwszym rodzajem jest regionalna pomoc inwestycyjna. W ramach tego rodzaju pomocy do kosztów kwalifikowanych się zalicza koszty nabycia środków trwałych innych niż nieruchomości

– koszty nabycia oprogramowania i innych wartości niematerialnych i prawnych.

– koszty robót oraz materiałów budowlanych o ile są bezpośrednio związane z instalacją urządzeń.

Drugim rodzajem pomocy jest pomoc na doradztwo dla MŚP- w zakresie tego typu pomocy zaliczamy koszty usług doradczych związanych z przeprowadzeniem audytu wzorniczego oraz opracowanie strategii wzorniczej.

Jest też pomoc de minimis – czyli wydatki takie jak:

– koszty usług doradczych związanych z przeprowadzeniem audytu i opracowaniem strategii wzorniczej.

– wydatki związane z wdrożeniem strategii

– koszty zaliczki (tak samo jak w pomocy powyżej).

Rodzaj dotacji:

dotacja bezzwrotna, finansowanie inwestycji – dotacja warunkowa.

Czym jest dotacja warunkowa ?

Jest to dotacja, której zwrot jest zależny od spełnienia określonych warunków. Wiąże się to z działaniami UE, która pragnie ograniczyć ilość bezzwrotnych instrumentów wyłącznie do kilku obszarów. Poziom wydatków podlegających zwrotowi będzie zależeć od opłacalności projektu – im wyższa opłacalność projektu, tym niższa konieczność zwrotu dotacji. Czyli zatem w niektórych wypadkach konieczny może być zwrot jedynie 5-10 % kwoty udzielonej dotacji.

Zapraszamy do zapoznania się z innymi programami dotacyjnymi na stronie: https://hbwa.pl