Konkurs dotacyjny: Innowacje cyfrowe w MŚP – FE dla Śląskiego (1.8)
Termin składania wniosków: 04.04.2024 – 15.04.2024.
Beneficjenci Programu:
MŚP działające na terenie woj. Śląskiego. W programie mogą uczestniczyć zarówno przedsiębiorstwa produkcyjne jak i usługowe, z preferencją dla przedsiębiorstw produkcyjnych.
Beneficjenci muszą funkcjonować na rynku co najmniej 3 lata (termin liczony na dzień złożenia wniosku).
Instytucja pośrednicząca:
Śląskie Centrum Przedsiębiorczości.
Rodzaj wsparcia:
wsparcie dotacyjne, dotacja bezzwrotna.
Cel projektu:
Wsparcie związane z wdrożeniem innowacyjnych technologii cyfrowych co najmniej w skali woj. Śląskiego, w zakresie wykorzystania narzędzi ICT. W ramach projektu wymagana jest innowacyjność co najmniej na poziomie województwa. Elementem projektu będą również inwestycje w zakresie poprawy cyberbezpieczeństwa przedsiębiorstwa oraz prowadzonych procesów biznesowych.
Okres realizacji projektu: projekt musi być zrealizowany w okresie 1 roku od momentu podpisania umowy o dofinansowanie.
Wydatki w ramach projektu:
Wydatki dzielą się na aktywa trwałe oraz wartości niematerialne i prawne.
Zakresem wsparcia mogą być również objęte usługi doradcze w zakresie badań przez akredytowane IOB na poziomie krajowym lub regionalnym, których zadaniem jest wspomaganie MSP na etapie planowania oraz wdrażania innowacyjnych rozwiązań. Dodatkowo można sfinansować podnoszenie kompetencji przez pracowników.
W ramach programu będą premiowane projekty w kilku aspektach:
Zwiększenie poziomu cyfryzacji i automatyzacji w przedsiębiorstwie
Projekty powinny zawierać:
– użycie sztucznej inteligencji w zakresie zarządzania procesami biznesowymi, w zakresie procesów analitycznych, a także w zakresie optymalizacji wydajności działalności przedsiębiorstwa.
– zastosowanie dziedzinowych platform cyfrowych, w szczególności dedykowanych platform usług online, a także integracji systemów dziedzinowych.
– wykorzystanie technologii Big Data w zakresie identyfikacji problemów w przedsiębiorstwie takich jak wąskie gardła produkcyjne, zwiększenia efektywności energetycznej przedsiębiorstwa lub problemów z optymalizacją produkcji.
– wdrażanie inteligentnych technologii w funkcjonowaniu linii produkcyjnych, które pozwolą na zmniejszenie przestojów produkcji, poprawa jakości finalnego produktu, a także na automatyczne sterowanie procesem produkcyjnym.
Zwiększenie poziomu cyberbezpieczeństwa w przedsiębiorstwie
Premiowane będą projekty, które przyczynią się do zwiększenia poziomu cyberbezpieczeństwa w przedsiębiorstwie.
Cyfryzacja przedsiębiorstw należących do sektora produkcyjnego
Premiowane będą projekty realizowane przez firmy z sektora produkcyjnego (weryfikacja poprzez kod PKD).
Utworzenie wysokospecjalistycznych miejsc pracy
Będzie przeprowadzona weryfikacja, czy zostaną utworzone wysokospecjalistyczne miejsca pracy (pracownicy muszą posiadać wyższe wykształcenie kierunkowe związane z wykonywaną pracą).
Efektywność
– zasadność poniesienia wydatków w odniesieniu do wyników
– zgodność z regionalnymi specjalizacjami technologicznymi (zgodnie z Programem Rozwoju Technologii).
– projekt jest wynikiem wcześniej przygotowanej usługi doradczej.
– innowacja marketingowa w projekcie.
Dodatkowe efekty projektu:
– realizacja projektu pozwoli na usprawnienie współpracy miedzy różnymi obszarami przedsiębiorstwa, takimi jak relacje z klientami, procesy decyzyjne, a także kwestie związane z efektywnością komunikacji w organizacji.
– efekty projektu innego rodzaju: takie jak zmniejszenie zapotrzebowania na energie, usprawnienie poziomu bezpieczeństwa i higieny pracy w organizacji, czy znakowanie produktów, a także efekty wykraczające poza organizację, takie jak: działania na rzecz lokalnych społeczności, działania proekologiczne.
Wzrost innowacyjności produktu
Weryfikacji podlega kwestia wprowadzania nowego produktu na rynek bądź ulepszenia procesu. Projekt powinien cechować się innowacyjności produktu i procesu w skali regionu. Premiowane będą projekty, które wykazują się innowacyjnością produktu lub usługi nie stosowaną w woj. Śląskim dłużej niż 3 lata
Wzrost kompetencji cyfrowych pracowników
Projekty zawierające cykl szkoleniowy w zakresie wzrostu kompetencji cyfrowych pracowników będą premiowane.
Wpływ projektu na gospodarkę regionu
Premiowane są projekty, poprzez zwiększenie bazy podatkowej. Firmy, które podlegają naczelnikowi urzędu skarbowego, położonemu w woj. Śląskim uzyskają dodatkowe punkty.
Intensywność dofinansowania:
85 % wartości projektu
Minimalna wartość dofinansowania: 500 000 zł
Maksymalna wartość dofinansowania: 6 mln zł
Jedna odpowiedź