Wzornictwo w MŚP 2025: Polska Wschodnia: (FEPW 1.4), jest inicjatywą skierowaną do małych i średnich przedsiębiorstw z obszaru Polski Wschodniej. Inicjatywa ma na celu wsparcie rozwoju MŚP poprzez promocję innowacyjnego wzornictwa. Program dla Polski Wschodniej umożliwia uzyskanie wsparcia finansowego na realizację projektów związanych z projektowaniem produktów i usług.
Cele programu:
- umożliwienie przedsiębiorstwom z sektora MŚP inwestowanie w innowacyjne rozwiązania w obszarze wzornictwa.
- wsparcie przedsiębiorstw w procesie projektowania nowych produktów i usług, charakteryzujących się innowacyjnym wzornictwem.
- Wzrost konkurencyjności przedsiębiorstw poprzez promowanie unikalnych i atrakcyjnych produktów.
Kto może ubiegać się o fundusze unijne na rozwój firmy?
Program FEPW Polska Wschodnia: Wzornictwo w MŚP (FEPW 1.4) jest przeznaczony dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw z następujących województw wschodniej Polski:
- Lubelskie,
- Podkarpackie,
- Podlaskie,
- Świętokrzyskie
- Warmińsko-Mazurskie
- Mazowieckie z wyjątkiem powiatów: grodziskiego, legionowskiego, mińskiego, nowodworskiego, otwockiego, piaseczyńskiego, pruszkowskiego, warszawskiego – zachodniego oraz wołomińskiego.
Wsparcie obejmie następujące komponenty:
- Komponent doradczy – w ramach tego komponentu będzie stworzona strategia wzornicza, audyt wzorniczy oraz doradztwo we wdrażaniu strategii. W ramach strategii wzorniczej zostanie dokonana całościowa analiza działalności przedsiębiorstwa w zakresie potencjału wzorniczych, zawiera rekomendację w związku z dalszym zastosowaniem wzornictwa w firmie. Strategia wzornicza powstaje przed złożeniem wniosku o dofinansowanie oraz stanowi załącznik do wniosku o dofinansowanie.
- Komponent wdrożeniowy – w ramach tego komponentu zostaje wdrożona strategia. Skutkiem wdrożenia strategii wzorniczej będzie poprawa organizacji pracy, usprawnienie logistyki, poprawa kontaktów z klientami, kreacja pozytywnego wizerunku firmy, itp.
Wydatki kwalifikowane w ramach projektu:
- Koszt usługi doradczej w ramach której tworzony jest audyt wzorniczy oraz opracowana strategia wzornicza,
- Koszty usług doradczych, które są niezbędne do wdrożenia strategii wzorniczej
- Nabycie innych środków trwałych niż nieruchomości zabudowane oraz niezabudowane.
- Nabycie oprogramowania i innego rodzaju wartości niematerialnych i prawnych.
- Koszty robót oraz materiałów budowlanych o ile są bezpośrednio łączą się z instalacją maszyn i urządzeń
- Koszty usług szkoleniowych
- Zabezpieczenie oraz utrzymanie zaliczki.
Rodzaj udzielanej pomocy:
pomoc de minimis, pomoc regionalna
Intensywność dofinansowania:
85 % dofinansowania – w przypadku kosztów związanych z nowym produktem bądź usług
70 % dofinansowania – w przypadku kosztów związanych z zakupem środków trwałych oraz oprogramowania
Czym jest dotacja warunkowa ?
Jest to dotacja, której zwrot jest zależny od spełnienia określonych warunków. Wiąże się to z działaniami UE, która pragnie ograniczyć ilość bezzwrotne dofinansowanie z Unii Europejskiej dla firm wyłącznie do kilku priorytetowych obszarów. Poziom wydatków podlegających zwrotowi będzie zależeć od opłacalności projektu – im wyższa opłacalność projektu, tym niższa konieczność zwrotu dotacji. Czyli zatem w niektórych wypadkach konieczny może być zwrot jedynie 5-10 % kwoty udzielonej dotacji.
Termin naboru:
13.02.2024 – 15.05.2025
Zapraszamy do zapoznania się z innymi programami dotacyjnymi na stronie. Jeśli chcą Państwo uzyskać dotacje i subwencje dla przedsiębiorstw, zapraszamy do kontaktu: +48 789 718 331, biuro@hbwa.pl
Jedna odpowiedź