Beneficjenci Programu Energia dla Wsi:
Nabór skierowany jest do osób prowadzących działalność rolniczą (rolników indywidualnych oraz spółek) a także do spółdzielni energetycznych. Dodatkowo beneficjentem może być gospodarstwo rolne (w rozumieniu przepisów o podatku rolnym).
Spółdzielnia energetyczna – należy rozumieć jako spółdzielnię w rozumieniu ustawy z dnia 20 lutego 2015 – ustawa o odnawialnych źródłach energii.
– powstająca spółdzielnia energetyczna – jest to spółdzielnia w rozumieniu ustawy z dnia 16 września 1982 r. – prawo spółdzielcze bądź spółdzielnia rolników w rozumieniu ustawy z dnia 4 października 2018 o spółdzielniach rolników, której celem działalności jest produkcja energii elektrycznej, biogazu lub ciepła. Wyprodukowana zielona energia dla wsi przez ww. spółdzielnię może być wydatkowana wyłącznie na potrzeby własne członków oraz spółdzielni.
Intensywność dofinansowania to 65 %.
Program energia dla wsi 2025 obejmuje dofinansowanie:
Moc instalacji dla rolników, które można sfinansować w ramach programu energia dla wsi 2025 waha się w zależności od rodzaju instalacji. Możliwe jest sfinansowanie:
Instalacje: od 50 kW do 1 MW:
- instalacji PV – instalacje na gruntach klasy I – IV nie są dozwolone.
- instalacji wiatrowych – z wyjątkiem instalacji na gruntach kasy I- IV
Instalacje powyżej 10 kW oraz poniżej 1 MW:
- elektrownie wodne
- instalacje wytwarzania energii z biogazu w warunkach wysokosprawnej kogeneracji – moc powyżej 10 kW oraz energii cieplnej powyżej 30 kW oraz poniżej 3 MW.
Maksymalna moc biogazowni dla spółdzielni energetycznych to minimum 10 kw oraz maksymalnie 10 MW.
W ramach projektu możliwe jest również finansowanie innych instalacji do wytwarzania energii odnawialnej, takich jak instalacji fotowoltaicznych, elektrowni wodnych, bądź ewentualnie magazynów energii.
Okres trwałości projektu wynosi 5 lat od momentu zakończenia inwestycji.
Budżet programu Energia dla Wsi:
1 mld złotych.
Operator Programu:
Instytucją finansującą jest NFOSiGW.
Pozostała cześć inwestycji może być sfinansowana z niskooprocentowanej pożyczki 3M WIBOR + 0.5 %.
Oferta pożyczki NFOSIGW:
- Do 100 % kosztów kwalifikowanych
- Do 25 mln zł
- Okres spłaty do 15 lat
- Karencja 12 miesięcy
- 3M WIBOR + 0.5 %
Termin naboru wniosków: I kwartał 2025
Jaka jest prowizja za pozyskanie dotacji w ramach Programu Energia dla Wsi ?
Cena napisania wniosku o dofinansowanie ustalana jest indywidualnie. W razie zainteresowania doradztwem dotyczącym aplikowania w niniejszym programie prosimy o kontakt telefoniczny: +48 789 718 331 lub mailowy: biuro@hbwa.pl