Dofinansowanie z Urzędu Pracy 2024 PUP – ogólne zasady – cała Polska

Dofinansowanie z Urzędu Pracy  jest zależne od miejsca, którym będzie prowadzona działalność.  Inna wartość dotacji jest do uzyskania w Warszawie, inna w Krakowie, inna też w innych miastach. Dlatego też docelowo za każdym razem należy weryfikować wartość dotacji w danym miejscu zamieszkania.

Wymogi w zakresie okresu bycia osobą bezrobotną również różnią się od miejsca – większość urzędów pracy wymaga, by osoba wnioskująca o dotacje na otwarcie firmy posiadała już w momencie starania się o dotacje status bezrobotnego, niektóre urzędy wymagają jednakże konieczności bycia bezrobotnym przez okres np.: 3 miesięcy.

Żeby pozyskać dofinansowanie z urzędu pracy konieczne jest:

  1. Zarejestrowanie się jako osoba bezrobotna
  2. Nie posiadanie statusu studenta studiów dziennych
  3. Brak otwartej działalności gospodarczej w ostatnich 12 miesiącach.
  4. Posiadanie właściwego zabezpieczenia dotacji – poręczyciele, blokada rachunku bankowego bądź inne rodzaje zabezpieczenia.
  5. Osoba starająca się o dotację nie może być skazana przeciwko obrotowi gospodarczemu w ostatnich 2 latach
  6. Nie może wystąpić sytuacja, gdy osoba chcąca pozyskać dofinansowanie na rozpoczęcie działalności zrezygnowała w ciągu ostatnich 12 miesięcy ze stażu zawodowego lub przyuczenia zawodowego.

Jeżeli Wnioskodawca łącznie spełni wszystkie ww. warunki, wówczas dopiero może zacząć starać o dofinansowanie na otwarcie firmy z PUP.

dofinansowanie na otwarcie firmy

Warunki uzyskania dofinansowania z urzędu pracy:

Działalność musi być aktywna przez kolejnych 12 miesięcy. Wyjątkiem było zawieszenie działalności ze względu na wystąpienie pandemii Covid- 19 przez okres nie dłuższy niż 6 miesięcy. Czy tak faktycznie jest, należy skonsultować to z właściwym urzędem.

Warunkiem niezbędnym, by pozyskać dofinansowanie na otwarcie firmy z PUP jest brak zaległości w US i ZUS. Wnioskodawca nie może być zatrudniony w ramach umowy o pracę czy też zlecenia. Możliwa jest zatem praca w ramach B2B.

Niektóre urzędy wymagają wkładu własnego do projektu, często wniesienie wkładu własnego pozwala wyłącznie uzyskać wyższe miejsce na liście rankingowej.

Przykładowo, na Śląsku w przypadku wkładu własnego powyżej 20 % otrzymamy 6 pkt, a maksymalna ilość punktów wynosi 55 pkt. Niekiedy zadeklarowanie wyższego wkładu może uniemożliwić Wnioskodawcy uzyskanie dofinansowania dla firm jednoosobowych. Dlatego też należy skonsultować podniesienie wysokości wkładu własnego z właściwym Urzędem Pracy.

Alternatywa dla dotacji z Urzędu Pracy

Innym programem pozwalającym na uzyskanie dofinansowania na otwarcie firmy są lokalne grupy działania – dotacje. Pozwala on na uzyskanie dofinansowania bez konieczności uzyskania statusu osoby bezrobotnej.

W razie zainteresowania wsparciem w zakresie pozyskania funduszy zapraszamy do kontaktu pod numerem telefonu: +48 789 718 331 lub poprzez maila: biuro@hbwa.pl.

Jedna odpowiedź